مشخصات چاپ لیبل و استیکر

چاپخانه ویژه برای چاپ استیکر و برچسب

چاپ برچسب‌های و استیکرها یکی از مهمترین نکاتی است که در بازاریابی باید به آن توجه کرد. در این سال‌ها، رشد بازارهای مصرفی در ایران زیاد بوده است و نیاز برای ایجاد مزیت‌ها و جلو‌های متفاوت محصولات در امور بازاریابی به شدت احساس می‌شود. برچسب‌های که بر روی بسته‌بندی‌ها نصب می‌شود، از مهمترین ابزارهائی هستند که می‌توانند در آخرین لحظه مشتری را متقاعد به خرید کنند.
لحظه‌ای به آخرین خریدی که در یک سوپر مارکت و یا فروشگاه داشتید فکر کنید. اولین رابطه و تعامل خود با محصولات را در ذهن بیاورید. در زمانی که می‌خواستید کالا و محصولی را بخرید، اولین نگاه شما به سمت برچسبی بوده است که بر روی بسته محصول قرار داشته است. توضیحات، طراحی، جنس و احساسی که یک برچسب به شما می‌دهد تاثیر مهمی را در خرید و متقاعد کردن شما داشته است.
برچسب‌ها نقش بسیار مهمی در معرفی محصولات مصرفی مانند مواد شوینده، موارد خوراکی، خشکبار، قطعات خودرو و سایر تجهیزات و لوازمی دارند که ما روزانه خرید می‌کنیم.
یک برچسب خوب و با کیفیت، نشان دهنده مرغوبیت و قابل اعتماد بودن محصولی است که ما خریداری می‌کنیم. اطمینان مشتریان به راحتی با برچسب‌های تبلیغاتی جلب می‌شود و آن‌ها را در خرید خود مصمم می‌کند.

مشخصات چاپ لیبل و استیکر

چه ویژگی‌هائی را در یک برچسب با کیفیت در نظر بگیریم؟

اگر شما برای چاپ برچسب و استیکر به یک چاپخانه حرفه‌ای مراجعه کنید، انواع گوناگونی از گزینه‌ها را در برابر شما قرار می‌دهد. در زیر به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.
بستر یا جنس زمینه برای چاپ برچسب
برچسب‌هائی که برای بسته‌بندی و تبلیغ محصولات به کار گرفته می‌شوند، می‌توانند بر روی مواد مختلفی باشند، اما سه جنس اصلی در اینجا وجود دارند که مهمترین گزینه برای چاپ برچسب هستند:
⦁ بَسترهای کاغذ: کاغذ متداول ترین بستر چاپ استیکر است. اغلب برچسب‌ها و استیکرهای کاغذی به صورت برش خورده تولید می‌شوند و با استفاده از برچسب‌های رزینی و یا طبیعی بر بسته‌بندی محصول می‌چسبند.
⦁ بَسترهای پلیمری: این دسته‌های چاپی اغلب از پلاستیک و نایلون و گاهی PVC ساخته می‌شوند. این نمونه از بسته‌ها در برابر آب، حرارت و تغییر شکل بسته‌بندی مقاوم هستند و به صورت رول چاپ می‌شوند. برای تیراژ‌های بالا بهره‌گیری از این نمونه استیکر بسیار مرسوم است. به علاوه به خاطر داشتن جنس شفاف آن‌ها، امکان استفاده از رویه‌های چسب دار (مانند استیکرهای پشت شیشه اتومبیل) ممکن است.
⦁ بَسترهای فلزی: این دسته از بسترها حالت میانه بین بستر‌های پلیمری و کاغذی هستند. این برچسب‌ها به صورت رول تولید و چاپ می‌شوند و نسبت به آب، گرما و تغییر شکل بسته‌بندی مقاوم هستند. به خاطر ظاهر براقی که این دسته از مواد دارند، آن‌ها گزینه مناسبی برای برچسب‌ها و استیکرهای تزئینی هستند.
اکنون که جنس بسترها را شناختیم، در گام بعدی باید به سراغ رنگ‌بندی برای چاپ لیبل و استیکر برویم.

رنگ‌بندی چاپ استیکر و لیبل

در هنگامی که برای چاپ استیکر یا لیبل به یک چاپخانه مراجعه می‌کنیم، با چند گزینه ترکیب رنگ روبرو می‌شویم. ما در ادامه این موارد را به صورت مختصر در ادامه همین مقاله توضیح داده‌ایم:
⦁ چاپ استیکر لیبل تک رنگ: در چاپخانه این دسته از استیکر‌ها از یک رنگ، اغلب مشکی، استفاده می‌شود.
⦁ چاپ برچسب دو رنگ: در این دسته از استیکرها از یک رنگ اصلی (اغلب مشکی) و یک رنگ مکمل (بیشتر قرمز و یا زرد) استفاده می‌شود.
⦁ چاپ استیکر چهار رنگ: در چاچ این اسیتکرها از هر چهار کانال رنگ استفاده می‌شود و به همین خاطر تمام طیف‌های رنگی بر روی استیکر مورد نظر چاپ می‌شوند.
⦁ چاپ برچسب هفت رنگ: این نمونه از چاچ شکل توسعه یافته‌ای از حالت چاپ چهار رنگ است که برای کیفیت بالاتر و بهتر رنگ‌بندی از سه کانال رنگ اضافه تر برای چاپ برچسب و لیبل استفاده می‌کند.

نکات مهم در چاپ برچسب

قبل از چاپ برچسب باید به نکاتی که در زیر آمده است دقت کنید:
⦁ حجم کار: اگر حجم برچسب‌ها برای فعالیت بازاریابی و بسته‌بندی شما بالاست پیشنهاد می‌شود که از بسترهای پلیمری و فلزی استفاده کنید.
⦁ سطح بسته‌بندی: برای حفظ مناسب استیکر بر روی کار، به خصوصیات جنس بسته‌بندی (شیشه، فلز، پلاستیک، کارتن و غیره) دقت کنید.
⦁ رطوبت محیط: رطوبت می‌تواند به چسب و چاپ برچسب‌های شما آسیب بزند، اگر محصول شما باید در یخچال نگهداری شود یا آنکه در محیط مرطوب دیگری قرار می‌گیرد، باید از برچسب‌های پلیمری یا فلزی با رنگ‌ها و چسب ضد آب استفاده کنید.

⦁ طراحی برچسب:

طراحی برچسب بسیار مهم است. هرگز در این زمینه کوتاهی نکنید. زیبائی دیداری سبب می‌شود که مشتریان در زمان خرید به محصول شما جلب شوند.
⦁ ابعاد دقیق: در زمانی که اقدام به چاپ استیکر می‌کنید، باید به ابعاد آن دقت کنید، اگر برچسب‌های شما بسیار کوچک باشند و یا نوشته‌های آن‌ها ریز باشند، عملا کارآئی خود را از دست می‌دهند. استیکرهای خودتان را در ابعاد مناسب و با اندازه فونت نسبتا بزرگ و خوانا چاپ کنید تا مشتری متقاعد به خرید محصول از شما شود.
⦁ جنس مناسب: جنس مرغوب برچسب می‌تواند بر روی کیفیت رنگ و در نهایت جلوه محصول تاثیر زیادی داشته باشد. اگر می‌خواهید برچسب شما بر روی مشتریان تاثیرگذار باشد، حتما از جنس و شیوه چاپ مرغوب استفاده کنید.
اکنون با دانستن این نکات می‌توانید بهترین برچسب را برای بسته‌بندی و بازاریابی خودتان سفارش دهید.

پرسونای مخاطب
این مقاله برای صاحبین کسب و کارهای تولیدی که در جستجوی استیکر و لیبل تبلیغاتی برای بسته‌بندی محصولاتشان هستند. نگارش شده است. در این مقاله سعی شده است که بر روی اثرگذاری تبلیغاتی، افزایش راندمان تبلیغات و سایر خصوصیات تبلیغاتی برچسب‌های و لیبل‌ها کار شود.

به بالای صفحه بردن